10 Ağustos 2011

Kadırga Yaylası-Gümüşhane (Temmuz 2011)

Karadenizde yaz tatili, memlekete gidip büyükleri görmektir.Biz de bunu uygulamak için babamın izin günü gelir gelmez İstanbul'dan çıktık yola.14 saat süren yolculuk sonrası ilk gün ne yapılır.Tabii ki dedelerin yanına gidilir.Dedemler nerde diye sorarsanız Gümüşhane Kürtün'e bağlı 2200 metre yüksekte Davunlu Yaylası'nda.

Yol eskiye nazaran iyi durumda.Yer yer çukurlar kasisler olsa da arabanın altı yüksek olduğundan sıkıntı çekmedik. Zira arabası alçak olanlar çok zahmet çekebiliriler. Eskiden yolun dar ve kötü olması nedeniyle 4 saati bulan yol şimdilerde 2 saate yakın zamanda gidilebiliyor.

Köyden yola çıktığımızda sis vardı.Giderek yoğunluğu artan sis bir ara görüş mesafesini 2 metreye kadar indirdi.Zirveye (Kadırga Yaylası) ulaştığımızda da sisten eser kalmadı.
Not:Resimlere tıkladığınızda, resimleri orijinal boyutta görebilirsiniz.
Burası da meşhur üstü açık cami.Yüzyıllardır süren bir gelenek.
Böyle olması camii için ayrı bir özellik.Bu arada pazarın içinde üstü kapalı camii de vardır. Kadırga Yaylası'nda her cuma pazar kurulur birçok yayladan gelenler alışverişini burada yaparlar.Temmuzun 3.haftasında da otçu şenliği düzenlenir.Bu yıl otçu şenliklerinde plakalara baktım da 30 farklı ilden ve yurtdışından gelen birçok araba vardı.

Yayla yolunda çektiğim bir foto.
Davunlu Yaylası
Erikbeli Yaylası


Bunlar da dönüşte çektiğim fotoğraflar